wtorek, 10 czerwca 2014

REGENT – SEMINARIUM IX KONWENTU POLSKICH WINIARZY W SANDOMIERZU

Regent obecnie jeden z najpopularniejszych odmian winorośli w Polsce wykorzystywany do produkcji wina. Regent jest mieszańcem złożonym z przewagą V. vinifera – (Sylwaner x Muller-Thurgau) x Chambourcin; odmiana uzyskana w instytucie w Geilweilerhof, zarejestrowana w Niemczech jako V. vinifera co oznacza, że wina produkowana z tej odmiany zgodnie z klasyfikacją UE są winami jakościowymi. Zgodnie z rekomendacjami winiarzy: winorośl ta powinna być sadzona w zacisznych lokalizacjach, jest dość odporna na choroby, wykazuje dość dobrą odporność na mrozy do – 24°C. Ze względu na wczesny początek wegetacji odmiana nie powinna być sadzona w miejscach narażonych na wiosenne przymrozki. Dojrzewa  średnio wcześnie (początek października).
Wina z tej odmiany charakteryzują  się intensywną barwą, są ekstraktywne, zrównoważone, średnio garbnikowe o średniej kwasowości, przy tej odmianie należy pilnować  odpowiedniego poziomu kwasowości, która w winie nie może spaść poniżej dopuszczalnej normy jakim jest 3,5g/l. Wino  daje dość dobre sensoryczne efekty w kontakcie z dębową beczką. Wina ze szczepu regent są przewidywalne i powtarzalne w typologowości odmiany  w przeciwieństwie do drugiego, też dobrze zadomowionego w Polsce szczepu  jakim jest rondo. Wina z regentu w drugim roku swojego życia, bardzo dobrze się układają. Wina z tej odmiany obok aromatów jeżyn, słodkich owoców  mogą się charakteryzować dość silnym skoncentrowanym aromatem warzywnym  z przewagą zapachu czerwonych buraczków, aromat ten jest swoisty i ściśle powiązany z tą odmianą.  (źródło: materiały IX Konwentu Polskich Winiarzy).
Podczas seminarium w ramach IX KPW poświęconego regentowi, prowadzonego przez Wojciecha Bosaka, zostały omówione i zaprezentowane  wina z różnych regionów Polski i  z różnych roczników.
Winnica Vanellus, Regent 2013, 100 Regent, Region Podkarpackie
Czerwone wytrawne wino o pięknym intensywnym wybarwieniu. Nos przyjemny, elegancki z aromatami śliwki z pikantnym akcentem w tle. Na podniebieniu apetyczne, krągłe z przyjemnym aksamitnym zakończeniem. Pije się bardzo dobrze.
Winnica Chodorowa, Regent 2013, 100% Regent, Region Małopolska
 
Wino o pięknym intensywnym czerwonym kolorze w aromacie wina dominują przyjemne dojrzałe  owocowe akcenty. Gładkie, soczyste na podniebieniu.

 

Winnica Equus, Regent 2013, 100% Regent
Intensywny czerwony kolor, nos delikatny, czysty na podniebieniu apetyczne, krągłe z gładkim zakończeniem.
Winnica Przeworskie Winnice, Dariusz 2013, 100% Regent, Region Podkarpacki
W kolorze intensywna czerwień wina. Nos wina przyjemny, skoncentrowany, dobrze wyczuwalne aromaty śliwki z nutami pieprznymi w tle. Na podniebieniu apetyczne,, rześkie z dobrze wyprofilowaną kwasowością, która czyni to wino bardziej smuklejsze i eleganckie.
Winnica Rodziny Steców, Regent 2013, 100% Regent, Region Małopolski
Atrakcyjny czerwony kolor z błyszczącymi refleksami, nos elegancki, ujmujący swą subtelną owocowością i złożonością. Na podniebieniu apetyczne, gładkie, z fajnym soczystym atakiem, rozwojem i długim eleganckim zakończeniem. Wino pozostawia wrażenie profesjonalnie wykonanej pracy przez winiarza przy tworzeniu jego.
Winnica Golesz, Regent 2013, (85% Regent, 15% Rondo), Region Podkarpacki
Wino, pochodzi z winnicy Romana Myśliwca, winiarza i szkółkarza, uznanego za jedne z największych prekursorów odrodzenia winiarstwa polskiego na naszych ziemiach. Wino zbudowane na bazie dwóch szczepów: regent i rondo. Rocznik 2013 dla wielu winiarzy nie był łaskawy, jednak tutaj przy tym winie czuje się zręczną rękę, czuły nos i winiarski instynkt do wykorzystania tego co ziemia zrodziła w danym roku. Wino o przyjemnym, bardzo ujmującym aromacie dojrzałych owoców. Na podniebieniu apetyczne, skoncentrowane o dobrze zbalansowanej kwasowości co daje temu winu bardzo wiele możliwości w zestawieniach z potrawami. Jedno z najbardziej stylowych i atrakcyjnych win seminarium.
Winnica Zadora, Bene 2012, 100% Regent, Region Małopolski
Jak mówi Pani Zofia Michałowska współwłaścicielka winnicy Zadora: „regent to taki szczep, który w pierwszym roku daje wina o atrakcyjności młodzieńca  a w drugim roku to prawdziwy dżentelmen ” . Wino z Winnicy Zadora pokazuje swój styl i charakter właśnie  takiego angielskiego dżentelmena.  Nos się nie narzuca, jednak doskonale można wyczuć jego aromaty śliwki z pieprzowymi dodatkami. Na podniebieniu  gładkie, z doskonale ułożoną owocową kwasowością, która przy winach z regenta jest trudna do utrzymania na odpowiednim poziomie a tutaj jest taka jaka powinna być, czyli apetyczna. Pije się z dużą przyjemnością to wino.
Winnica Bliskowice, DB.3.13 Canva, 100% Regent, Region Lubelski
Czerwone wytrawne wino, które zachwyca na każdym etapie degustacji, atrakcyjny kolor, przyjemny, elegancki, ujmujący nos. Na podniebieniu skoncentrowane, ułożone z doskonałą apetyczną kwasowością. Wszystkie element wina tworzą doskonały obraz tego wina.
Winnica Mierzęcin, Regent 2012, 100% Regent, Region Lubuski
Wino o intensywnym czerwonym kolorze z przyjemnym subtelnym, czarującym czereśniowym nosem. Na podniebieniu aksamitne, gładkie o długim ujmującym owocowym zakończeniu. Wino  w eleganckim stylu.
Z Winnicy Mierzęcin, podczas degustacji były przedstawione wina z rocznika 2009 i 2010 ze szczepu regent.  Ta przykładowa degustacja różnych roczników regenta pokazała, że regent jest wrażliwy na upływ czasu. Generalnie długi czas przechowywania wina nie wpływa korzystnie na jego jakość .
Winnica Nad Jarem, Regelt  XII, 90% Regent, 10% Zweigelt, Region Świętokrzyski
Drugie wino degustacji zbudowane na bazie dwóch szczepów w tym przypadku mamy: regenta i zweigelta w zestawie, w drugim roku jego życia. Czas z tym winem obchodzi się bardzo dobrze, wino ma przyjemne, szlachetne owocowe aromaty z waniliowymi akcentami w tle. Tutaj czuć korzystny wpływ czasu na rozwój aromatyczności wina. Na podniebieniu skoncentrowane, apetyczne, gładkie o jedwabistej fakturze. Wino ma swój styl i charakter, który potrafi ująć i wzruszyć każdego winomaniaka.
Regent ma swój sty i charakter, potrafi zachwycić, ująć a czasem dać warzywnego prztyczka w nos, jednak jest to szczep, który dla polskich winiarzy jest bazą do tworzenia dobrych polskich win. Nadzieją na dobre jakościowe wina nie tylko czerwonye. A co przyniesie następny rok polskim winiarzom czas pokaże. Dziękuję za miłe spotkanie organizatorom IX Konwentu Polskich Winiarzy i z niecierpliwością czekam do następnego miłego zobaczenia już na X KPW, mam nadzieję, że w jeszcze większym gronie !!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz