poniedziałek, 27 października 2014

VIN DOUX NATUREL I „ZŁOTY KSIĘŻYCOWY KRAJOBRAZ”

             Złote vin doux naturel (VDN) jest specjalnością  Roussillon , gdzie powstaje 90 proc. francuskich win tego typu. Wbrew nazwie wino nie jest naturalnie słodkie. Wzmacnia się je w procesie mutage, dodając do częściowo przefermentowanego moszczu neutralny destylat winny (96° alk.). W rezultacie fermentacja zostaje przerwana, a w winie pozostaje cukier resztkowy, co sprawia, że jest ono słodkie i potężne. Niektóre z VDN butelkuje się wcześnie, by zachować ich owocowy charakter (muscat de rivesaltes, rocznikowe maury; banyuls rimage). Inne starzy się  w dużych beczkach (rivesaltes hors d’age; banylus grand cru). Czerwone VDN powstają głównie z grenache, białe z muszkata, grenache blanc i macabeo.
              Doskonałymi wzmacnianymi winami typu VDN  w Langwedocji są wina  z  St-Jean-de-Minerois. W skład St-Jean-de-Minerois wchodzi 53 członków. Z St-Jean-de-Minerois pochodzi Muscat de Saint Jean de Minervois, reprezentujących 75% ogólnej powierzchni apelacji. 


www.muscat-saintjeanminervois.com/pages/muscat-saint-jean-de-minervois

       Odmiana  winorośli dla apelacji Muscat de Saint Jean de Minervois AOP to 100% Muscat Petit Grain.
               Gleba w tym regionie to w przewadze minerał - biel wapienia płaskowyżu Causse de Saint-Jean-de-Minervois , który tworzy krajobraz iście „księżycowy”.
                Ze względu na położenie apelacji i warunków klimatycznych panujących w tej części regionu Minervois (ograniczona ilość opadów), korzenie winorośli często siągają długość ok. 15 m. w głąb ziemi. Jest to spowodowane, potrzebą dotarcia do zasobów wody, ukrytych w ziemi, potrzebnej tak do wzrostu i wegetacji rośliny.
                 Jednym winem z win typu VDN, które udało mi się spróbować podczas mojej wycieczki po winnicach południa Francji było wino: Domaine Les Landes, Muscat de Saint-Jean-de-Minervois AOP.
                 Wino pochodzi z upraw o powierzchni 9ha, średni wiek winnicy to 30 lat, odmiana winorośli to 100% muscat petit grain.  Wino posiada piękny brylantowy kolor ze złotymi refleksami. Nos to suszone morele, owoce egzotyczne, ananas, kwiaty róży, aromaty skórki pomarańczy. Na podniebieniu oleiste, skoncentrowane z przyjemnym miodowo-cytrusowym zakończeniem. Doskonałe do foie gras, truskawek, a także jako aperitif.
           Osobiście uwielbiam słodkie wina, w związku z tym wizyta w Cave de St-Jean-Minervois i degustacja win typu VND było dla mnie słodką gratką:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz