środa, 5 listopada 2014

Corbiéres AOP – JUST IN TIME JUST THE RIGHT PLACE

             The Corbières appellation is one of the first of the Languedoc region in terms of surface. From the gates of Carcassonne to Narbonne, from the first buttresses of the Pyrenees to the foot of the Montagne Noire, the Corbières cover a vast quadrilateral bearing the scars of geological upheaval.
Surface of the vineyard: 13 000 hectares declared
Medium yields: 35 hectoliters/hectare
Medium production: 461 000 hectoliters
Main grape varieties: Grenache, Syrah, Mourvèdre, Carignan, Cinsault, Grenache blanc, Bourboulenc, Maccabeu, Marsanne, Roussanne, Vermentino
Main characteristics: Wines with great diversity and intensity.
Château Fonties is one of the vineyards in Corbières AOP
Owner: Bertrand Loyer
Terroir: Clay-limestone.
Average age of the vineyard: 25 years
Grape varieties: Grenache, Carignan, Syrah.
Blend: 50% Grenache, 25% Carignan 25% Syrah
Vinification: destemmed harvested grapes, maceration before fermentation, fermentation with temperature controlled at 25°C max, press juices are avoided. Aging in stainless steel vat on its lees.
The Château Fonties stretches over pretty clay and limestone soils at the foot of the Alaric Mountain to the west of the Corbières appellation. On this land between heaven and earth, Lissane and Bertrand Loyer grow the vine with passion.
Château Fonties, AOP Corbières, 2012
Colour: Bright red.
Nose: Bouquet of redcurrant jelly, grenache and raspberry with mild spice and a hint of  wood.
Palate: Fresh with a long finish.
Serving suggestions: The perfect companion for red meats, games, dishes in sauce or cheeses.
The Château Fonties, Corbières AOP sells thier wines to The Grands Chais de France. The Grands Chais de France -  group began its activity in the Languedoc-Roussillon with the impulsion of the J.P CHENET brand, the best-selling brand of French wine in the world today!
             „Apelację Corbiéres tworzy olbrzymi prostokąt obejmujący 3000km² na południe od linii łączącej Narbonne i Carcassonne w departamencie Aude.  Winne krzewy rosną na łupkach z paleozoiku, kredzie i piaskowcach z mezozoiku, warstwach margla z trzeciorzędu i piaskowcach aluwiach naniesionych w czwartorzędu.  Klimat jest zdeterminowany przez bliskość Morza Śródziemnego, ale wpływy atlantyckie również są zauważalne, zależnie od wysokości n.p.m. i siły wiatrów zachodnich. W  Corbiéres odmiany winorośli uprawiane to:  grenache, syrah, mourvèdre, carignan, cinsault, grenache blanc, bourboulenc, maccabeu, marsanne, roussanne, vermentino .
           Swoiste jest to, że znaczący szczep w tym obszarze Francji carignan jest winifikowany metodą maceracji węglowej.
          Metoda ta polega na tym, że wyselekcjonowanie ręcznie winogrona umieszcza się w zbiornikach wypełnionych dwutlenkiem węgla, przez co zmusza się jagody do fermentacji wewnątrz skórki. Produkowany w ten sposób alkohol odciąga ze skórek maksimum składników. Jeśli po sześciu ośmiu dniach przerwie się ten proces przez wytłoczenie, wino uzyskuje kolor i aromat, ale traci strukturę i garbniki. Carignan jest przyjemniejszy, czyli bardziej komercyjny. W Corbiéres wielu winiarzy potrafi jednak wydłużyć okres maceracji i osiągnąć na końcu dodatkową ekstrakcje, nadając winu dużą moc i delikatne garbniki. Tym samym carignan daje się dłużej przechowywać, zyskuje bukiet wschodnich przypraw, z ziołową nutą, aromatem ściółki leśnej i dziczyzny, który rozwija się z wiekiem.
            Corbiéres to głównie wina czerwone, proporcje win różowych i białych wynoszą odpowiednio - 4% i 2%." André Dominé, Wino
                   W apelacji Corbières AOP znajduje się winnica Château Fonties, właścicielami winnicy są Lissane i Bertrand Loyer, którzy swą winnicę prowadzą z bardzo dużą pasją i którą miałam możliwość odwiedzenia podczas mojej podróży do Langwedocji. Rodzina Loyer posiada piękną posiadłość, gdzie odbywają się degustacje i prezentacje. Dom Państwa Loyer to nie tylko piękna posiadłość, ale przede wszystkim żywa historia winiarstwa w  Corbières. Tutaj znajduje się kolekcja win posiadłości, które pamiętaja czasy napoleońskie.  Château Fonties rozciąga się na glebach gliniastych i wapiennych u podnóża Alaric Mountain na zachód od apelacji Corbières. Wiek winnicy to średnio 25 lat. Głównie uprawiana winorośl to: grenache, carignan, syrah. Wina powstają w proporcjach: 50% grenache, 25% carignan 25% syrah.
              Wszystkie wina winnicy zachwycają i pozostają w pamiecie, jedno z nich z 2012 roku to wino o czerwonej jasnej barwie, bukiet wina to czerwona porzeczka, maliny z łagodną nutą drewna w tle. Na podniebieniu apetyczne, zrównowazone skoncentrowane o długim przyjemny zakończeniu.  Doskonałe do czerwonych mięs i oczywiście serów.
         Głównym odbiorcą win  Château Fonties, jest Grupa The Grands Chais de France.  The Grands Chais de France to duża grupa handlowa zajmująca się sprzedażą wina na całym świecie. W Polsce najbardziej rozpoznawalna marka Firmy to JP Chenet.
      Spotkanie z winami Château Fonties, była jedną z niezapomnianych chwil podczas mojej podróży po Langwedocji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz