czwartek, 4 grudnia 2014

W PĘDZĄCYM KRÓLIKU DEGUSTACJA POLSKICH WIN

             Kilka lat temu, chyba nikt, może jedynie poza  Romanem  Myśliwcem, nie podejrzewał,  że w Polsce będzie  tak szybko rozwijać się profesjonalna uprawa winorośli. Dzisiaj mamy coraz większy ogólnie dostępny wybór polskich win o bardzo dobrej jakości. „Z dnia na dzień” przybywa nowych nasadzeń winorośli, coraz więcej osób wiąże swą przyszłość z winnym biznesem a wino staje się ich życiem.
Dzisiaj chciałabym przedstawić, dwa wina z dwóch polskich winnic: Winnicy Nad Jarem i Winnicy Rodziny Steców.
            Zdjęcia i degustację przeprowadziłam w Pędzącym Króliku w Warszawie, dzięki uprzejmości właścicieli restauracji. Wina Regelt 2013 z Winnicy Nad Jarem i Marechal Foch 2013 z Winnicy Rodziny Steców, nie są dostępne w sprzedaży w restauracji.
Winnica Nad Jarem, Złota, Świętokrzyskie, Polska
             Winnica założona w 2009 roku przez Sylwię i Mateusza Paciurów w miejscowości Złota (okolice Sandomierza). Winnica położona jest na glebie lessowej na wysokości 190 m n.p.m. Uprawiane odmiany winorośli w winnicy to: bianca, muscat, hibernal, regent, rondo, zweigelt. Od 2013 roku wina zostały wprowadzone do sprzedaży na rynek lokalny. Wina ciszą się uznaniem wśród pasjonatów  wina,  zdobywają nagrody i wyróżnienia na konkursach winiarskich. W tym roku w lecie  Sylwia i Mateusz wrócili do Złotej z Kielc na stałe, aby zając się rozbudową winnicy. A to też ułatwia umówienie się z Nimi na degustację i spacer po winnicy, a okolice i widoki są przepiękne.
Regelt 2013, Winnica Nad Jarem, Złota, Świętokrzyskie, Polska
          Regelt 2013 to czerwone wytrawne winio zbudowane na bazie dwóch szczepów: regent z dodatkiem 10% zweigelta. Zapach wina to przyjemne czyste aromaty owoców leśnych: jeżyny, jagód. Na podniebieniu apetyczne ze sprężystą kwasowością doskonale wtopioną w owocowość wina.  Ja wino miałam okazję degustować do grillowanej polędwicy z ananasem. Tutaj wędzone aromaty wina doskonale współgrały z charakterem dania. Wino z pewnością będzie doskonale, także smakować ze wszystkimi mięsami pieczonymi  czy grillowanymi. 
Winnica Rodziny Steców, Tuchów, Małopolska
           Winnica Rodziny Steców została założona przez Agnieszkę i Rafała Steców w 2007 roku, obecnie część 3 hektarowej rodzinnej winnicy oficjalnie prowadzi Michał jeden z trzech synów właścicieli. Winnica położona jest w Tuchowie w Małopolsce na zróżnicowanej glebie na  południowo-zachodnim zboczu. Uprawiane  dmiany winorośli, to: seyval blanc, bianca, hibernal, jutrzenka, johanniter i solaris oraz regent, rondo, marechal foch i leon millot . W tym roku Rodzina Steców przygotowuje się do wprowadzenia  wina do ogólnej sprzedaży. Wina te zyskują sobie sławę, wyróżnienia, nagrody i miłośników wśród konsumentów tam wszędzie, gdzie się pojawią.
Marechal Foch  2013, Winnica Rodziny Steców, Tuchów, Małopolska, Polska
           Czerwone wino zbudowane na bazie szczepu marechal foch o pięknym rubinowym kolorze na nosie dobrze wyczuwalne aromaty jeżyny, borówki na podniebieniu aksamitne, z dobrze zrównoważoną zawartością cukru i kwasów i z gładkimi taninami. Kwasowość ukryta jest sprytnie  pod owocowością wina, co powoduje, że doskonale smakowało z pieczonymi figami z kozim serem. Wino to doskonale będzie się sprawdzać z daniami, gdzie jednym ze składników jest ser a w przypadku koziego sera to połączenie będzie smakować doskonale.
                      Dwa czerwone wina z różnych zakątków naszego kraju winiarskiego z różnych szczepów w zestawieniu z dwoma różnymi potrawami w restauracji, które doskonale smakowały w zestawieniu z potrawami.
Jeżeli tylko macie możliwość zachęcam do próbowania i odkrywania polskich win!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz