poniedziałek, 14 września 2015

HISZPANIA – TRAPIO 2010, MONASTRELL, D.O. YECLA, LA PURISIMA, SPAIN

 
"Jak czerwona płachta na byka", tak może zadziałać wino - TRAPIO 2010, Monastrell, D.O. Yecla, La Purisima, Hiszpania, na nie jednego winomaniaka :)
 
Wino czerwone, wytrawne zbudowane w 100 % na bazie szczepu monastrell. 
 
„Mourvèdre – czerwona odmiana winorośli, popularna głównie w Hiszpanii i południowej Francji a uprawiana także w Australii i Kalifornii. Odmiana wywodzi się z Hiszpanii i była wcześniej nazywana tam mataro, a dziś monastrell (po hiszpańsku) albo monestrell (w języku katalońskim). W produkcji wina używa się jej przeważnie jako jednego ze składników cuvées (win z kilku odmian winogron), np. w winach châteauneuf-du-pape i innych z południowej Doliny Rodanu. Z mourvèdre produkuje się wina jednoszczepowe we Francji tylko w regionie Bandol, a w Hiszpanii w gorętszych regionach Jumilla i Yecla, albo też różową odmianę win musujących cava ( źródło: Wikipedia).

Winogrona na wino pochodzą ze starych 50-letnich krzewów z winnicy La Purisima, położonej w ciepłym sprzyjającym regionie, do rozwoju szczepu monastrell, Yecla.
W bukiecie wina dominują aromaty dojrzałych ciemnych leśnych owoców: jeżyny, jagody, a także śliwki, czarna porzeczka. Wąchając to wino, ma się wrażenie, jakby się otworzyło zimową porą słoiczek śliwkowych konfitur, zrobionych w słoneczną jesień.  Bukiet wina jest uzupełniony typowymi aromatami, powstającymi podczas dojrzewania wina w beczce: kakao, tytoń, pieprz, ciemna czekolada. Na podniebieniu wino apetyczne, harmonijne, zrównoważone, gładkie z dobrze zaznaczonymi i przyjemnymi taninami. Jak na dobrze zbudowanego, przystojnego Hiszpana, wino ma 15% alkoholu. Wino doskonałe do stołu, sprawdzi się w zestawieniu od przysłowiowego tzw. hamburgera do wykwintnego dania z jelenia w sosie z borowików i borówek.

Na etykiecie wina został umieszczony byk, który ma symbolizować wino: TRAPIO 2010, Monastrell, D.O. Yecla, La Purisima, Hiszpania. I właśnie  takie jest to wino, jak byk – mocne, eleganckie, poważne. Byk to także jeden z symboli Hiszpanii.
 
„Korrida (hiszp. corrida de toros od hiszpańskiego correr – „biegać”) – rytualna walka z bykiem, widowisko popularne w Hiszpanii, według niektórych zwyczaj sprowadzony na Półwysep Iberyjskiprzez Arabów; inne wersje mówią o Kartagińczykach lub Rzymianach. Kiedyś zwyczaj popularny wśród arystokracji, w walkach brali udział nawet królowie (np. Filip IV). Według źródeł pierwsza korrida odbyła się na cześć Alfonsa VIII w 1133 roku.
Obecnie walki byków odbywają się w wielu miastach Hiszpanii. Korrida istnieje też w kilku innych krajach (w południowej Francji Saint-Rémy-de-Provence), portugalskim regionie Ribatejoi w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej (m.in. Ekwador, Kolumbia, Meksyk, Peru, Wenezuela), ale reguły są nieco zmienione – walka nie zawsze kończy się zabiciem byka i niekiedy ma charakter cyrkowej maskarady” ( źródło: Wikipedia).
Wino dostępne w ofercie www.wineonline.pl. TRAPIO 2010, Monastrell, D.O. Yecla, La Purisima, Hiszpania, otrzymałam w prezencie do degustacji. Dziękuję !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz