piątek, 16 października 2015

WINE EXPO POLAND I WARSAW OIL FESTIVAL


W dniach 16-17 października 2015 w hali nr 3 w Centrum Expo w Warszawie,  odbyła się pierwsza edycja, międzynarodowych targów Wine Expo Poland i Warsaw Oil Festival. Na targi zawitało, bardzo dużo wyjatkowych producentów, importerów win z wielu zakątków świata, którzy zaprezentowali swoje produkty.
Wśród wystawców targów, znaleźli się producenci wina i oliwy, którzy przez  swoją ofertę handlową, chcą pokazać i odkryć polskiemu konsumentowi co jeszcze nie odkryte w danym kraju lub może też trochę zapomniane. Każdy z producentów, importerów mógł przyjemnie zaskoczyć swą ofertą niejednego poszukiwacza tzw. winnych perełek.
Na targach na szczególną uwagę zasługiwali m.in. producenci i importerzy win greckich. Którzy pokazali, że Grecja to nie tylko Retsina,  półsłodki Imiglykos, ale także wyjątkowe wytrawne wina białe, jak np. ASSYRTIKO-ATHIRI,  Assyrtiko 75%, Athiri 25%, Superior Quality, Santorini. Wino z wulkanicznej wyspy, której nie dotknęła plaga filoksery. Na Santorini rosną najprawdopodobniej najstarsze winorośle na świecie. Wino to charakteryzuje się aromatem białych kwiatów, na podniebieniu rześkie, kamienne, z doskonałą kwasowością, która sprawdzi się w zestawieniu z wieloma potrawami opartymi na kuchni greckiej. Importer www.winagreckie.pl .
 
Drugim ciekawym stoiskiem na targach, które interesowała wielu miłośników win ekologicznych, był Vivo loVin Bio Czyste wina www.vivolovin.pl.
 
Obowiązkowym stoiskiem do odwiedzenia na targach, było  stoisko z winami z Ukrainy www.odessawine.com .

Następnym ciekawym miejscem na targach było stoisko Salonu Win Karpackich - www.salonwinkarpackich.pl . Salon win mieści się w Dworze Kombornia, (szczegóły z mojej wizyty w Salonie http://teoriawina.blogspot.com/2015/09/salon-win-karpackich.html).

Nie byłabym sobą, gdybym nie napisała o szczególnym stoisku na targach, bo o stoisku wina polskiego. Na stanowisku nr. 18, na zwiedzających czekała Winnica Turnau www.winnicaturnau.pl . Winnica Turnau, mieści się w Baniewicach, 30 min. drogi od Szczecina. Winnica składa się z dwóch parceli mających w sumie 20 hektarów, obsadzonych głównie szczepami solaris i johanniter oraz rondo i regent. Pierwsze nasadzenia rozpoczęły się od 2009 roku, a w maju 2015 roku wina weszły na rynek do sprzedaży z wielkim sukcesem.  Wina z Winnicy Turnau zdobywają coraz większe uznanie miłośników wina i nagrody na konkursach winiarskich. Próbując te wina człowiek nie dziwi się, że zdobyły:  5 medali w krajowym i 4 w międzynarodowym konkursie winiarskim, w ramach prestiżowego ENOEXPO 2015, bo wina są po prostu „akurat”.

 
Targom, towarzyszyły liczne seminaria i komentowane degustację, na których nie zabrakło ciekawych tematów i win. Ja uczestniczyłam w seminarium prowadzonym przez Izabelę Kamińską z winiarskiego portalu www.winicjatywa.pl, która wprowadziła uczestników spotkania w fascynujący świat win z lotu ptaka.
 
Kto jeszcze, ma możliwość wybrać się na targi Wine Expo Poland i Warsaw Oil Festival, trwają jeszcze dziś - 17 października, to warto tam  iść  i powąchać trochę świata win!!!  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz