niedziela, 3 kwietnia 2016

VIN DOUX NATUREL Z 1975 !!!


Cuvée Aimé Cazes 1975,  AOC Rivesaltes , Francja to wino, które  przeleżało u mnie kilka lat, u producenta Domaine Cazes we Francji z pewnością kilkanascie, w tym 22 lata w dębowych beczkach. Po 40 latach to dojrzałe wino zostało otwarte w południowo-wschodniej Polsce do wielkanocnego mazurka. I dobrze !!! 
Wino pochodzi z apelacji Rivesaltes z regionu Roussillon z południa Francji.  Cuvée Aimé Cazes 1975,  AOC Rivesaltes , Francja to czerwone słodkie wino – Vin Doux Naturel.
Vin Doux Naturel - to nazwa stosowana na określenie win słodkich. Swego czasu wina te były wytwarzane z podsuszonych gron, metoda ta polegała na pozosawieniu ułamanych gron winogron na kszaku. Grona, w sprzyjających atmosferycznych warunkach podsychały na krzaku, dochodziło do wzrostu koncentracji cukrów i aromatu. Takie zrodzynkowane grona, były używane do produkcji win. Obecnie metoda ta została porzucowna na metodę  alkoholizacji – jest to klasyczna metoda produkcji porto.
Czerowne słodkie wino - Cuvée Aimé Cazes 1975,  AOC Rivesaltes , Francja - powstało ze szczepu winogron grenache noir, jednego z najczęściej uprawianych winogron w regionie Roussillon. Wino po czterdziestu latach ma żywy, błyszczący, bursztynowy kolor. Po otwarciu butelki, aromat wina uderza intensywnym przyjemnym zapachem  suszonych fig, miodu, pomarańczy, orzechów, cynamonu. W smaku wino jest słodkie, apetyczne, skoncentrowane z finezyjnymi taninami, pozostającymi długo na podniebieniu w finiszu. Wino o solidnej, ciekawej strukturze, doskonale komponowało się ze słodkimi mazurkami, przełożonymi czekoladą z migdałami i  konfiturami. Malinowa konfitura mazurka to doskonały dodatek, który podkreślał bukiet dojrzałego wina. Czekolada i migdały to apetyczna kombinacja, która idealnie zaznacza słodki, jedwabny charakter wina. Kruche ciasto mazurka to także idealny akcent, który  doskonale uwydatnia profil wina.
Lubię ciasta, ciasteczka, słodkie desery a idealnie dobrane słodkie wino do takiego świątecznego mazurka to bajeczne połączenie. Polecam rocznik 1975 Vin Doux Naturel J !!!


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz