sobota, 31 sierpnia 2013

Co pije się w Szabat

W Warszawie od 24 sierpnia do 1 września trwały dni Kultury Żydowskiej. W piątek wieczorem zgodnie z tradycją żydowską rozpoczął się Szabat. Jest to piękne święto w judaizmie i tradycji chrześcijańskiej ostatni (siódmy) dzień tygodnia (szabat, szabas, sabat, sobota (hebr. odpoczynek)). Jest to na pamiątkę tego, że dnia siódmego po zakończeniu aktu stworzenia Bóg odpoczął. Według Księgi Rodzaju trwa od zachodu słońca w piątek do zachodu w sobotę. Szabat na ulicy Próżnej przy Placu Grzybowskim w Warszawie rozpoczął się od zapalenia świec, pobłogosławiono wino, wspólnie się modlono, słuchano Tory, śpiewano pieśni i jedzono tradycyjne żydowskie potrawy.
Wino, które było obecne na stole w tym dniu było to czerwone wytrawne koszerne - Hermon 2012.
 
Picie wina przez Żydów w święta jest naturalne i zakorzenione w tradycji od zalania dziejów. Picie alkoholu zaleca się, aby pić tak długo, aż nie będzie się w stanie rozróżnić  między "Błogosławiony Mordechaj" (Baruch Mordechaj) a "Przeklęty Haman" (Arur Haman).
Jednak w dziejach narodu Żydowskiego było tak, że został  On rozesłany na cały świat. W dawnych czasach, zdarzało się, że w niektórych miejscach nie było wina, więc do radowania się i święcenia świąt została dopuszczona wódka koszerna.
Wódka  jest koszerna, jednak musi spełnić kilka wymogów. O wódce koszernej w ramach dni Singera został przeprowadzony wykład przez pana Andrzeja Szumowskiego w  Klubie Mamele na Placu Grzybowskim 12/16. Andrzej Szumowski prezes Stowarzyszenia Polska Wódka, wiceprezes firmy WYBOROWA SA przeprowadził bardzo ciekawy wykład na temat historii wódki i jej koszerności.
Wódka jest Koszerna kiedy:
Koszerność wódki potwierdzona jest certyfikatem wydawanym przez Rabina na okres jednego roku.
Rabin sprawdza proces produkcji, składniki oraz dodatki (przede wszystkim enzymy i/lub drożdże) do produkcji wódki.
Proces certyfikacji wódek czystych jest dość krótki, wydłuża się przy wódkach smakowych ze względu na koszerność składników.
Odnowienie certyfikatu wiąże się z ponownym procesem certyfikacji.
Z reguły wszystkie wódki białe są koszerne. Obecnie na rynku certyfikat koszerności posiadają: Wódka Wyborowa, Pan Tadeusz, Luksusowa, Chopin, Prawda, Wódka Polska.
W święto Paschy nie można spożywać wódek zbożowych wyprodukowanych z jednego z pięciu zbóż: żyta, pszenicy, owsa, jęczmienia i orkiszu. Można spożywać wódkę produkowaną z ziemniaków np. Chopin, Luksusowa.
Był to niezwykły wykład i wieczór w którym jednym z przekazów było to, że należy tak pić, aby to nie wpływało źle na nas i nie zwalnia nas od odpowiedzialności za własne czyny i nigdy nie wolno dopuścić do utraty kontroli nad własnymi czynami.
g stworzył Świat dla nas, abyśmy mądrze w nim żyli:)

wtorek, 27 sierpnia 2013

Reguła Cystersów i Porto

Smakując wino Porto, jestem w stanie zrozumieć surowe reguły cystersów z opactwa Mosteiro de Santa Maria w Portugalii. Mnichów z tego klasztoru obowiązywała osobliwa reguła postu. Mogli jeść i pić do momentu, kiedy ich nadwaga pozwalała przejść przez wąskie drzwi z kuchni do refektarza. Kiedy talia świątobliwego mnicha urosła do takich rozmiarów, że nie mieściła się w wąskich kuchennych drzwiach, po prostu mnich nie dostępował stołu i musiał iść na przymusową dietę.
A koniec lata początek jesieni to duże wyzwanie dla naszej talii.  
Początek jesiennych kolorów: purpura i fiolet śliwek, a także  pojawiające się już figi w sprzedaży, spowodowały, że skusiłam się na małą słodkość. Przygotowałam połówki śliwek z figami nadzianymi niebieskim serem pleśniowym z odrobiną miodu w cieście francuskim.
Połączenie tych smaków wyszło bardzo apetycznie i naturalnie a kieliszek Porto z Lidla w oszałamiającej cenie 19,99 za 0,75l dopełnił tego wyszukanego i już jesiennego smaku. Polecam do spróbowania:)

sobota, 24 sierpnia 2013

Pinot Noir i mała czarna Audrey Hepburn w „Śniadaniu u Tiffany’ego”

Pinot noir – szczep winorośli, który dla każdej eleganckiej kobiety może być, a dla mnie jest synonimem małej czarnej sukienki. Nie zawsze jest okazja, aby ją założyć, ale trzeba ją mieć, bo nigdy nie wiesz, kiedy może ci się przydać. I tak też było, gdy zabrałam się za przygotowywanie tradycyjnej papryki faszerowanej ryżem, mięsem i zapiekanej w piekarniku. Tego lata papryki obrodziły, a mi wyszły przepysznie a na zdjęciu prezentowały się elegancko taj jak  Audrey w swojej małej czarnej w „Śniadaniu u Tiffany’ego”:), ale jakie wino do takich seksownych papryczek można podać?
 
W mojej domowej piwniczce znalazłam „zachomikowaną” butelkę Pinot Noir od Barton & Guestier z 2011 roku. Wino ogólnie dostępne cena około 28 zł i to było to.
 

Czerwone wytrawne wino w kolorze rubinowej czerwieni z błyszczącą taflą. Nos elegancki, ujmuje aromatami owoców malin i słodkich truskawek w tle. Na podniebieniu apetyczne, miękkie, z jedwabnymi taninami doskonale wtopionymi w owoc wina. W zestawieniu z zapiekaną papryką wino komponowało się idealnie. Charakter dania doskonale zestawił się z tym typem wina. Nic tu się nie kłóciło nie odstawało, to tak jak sznur pereł na małej czarnej Audrey w „Śniadaniu u Tiffany’ego”:)
                                 

P.S. Mała czarna pojawiła się po pierwszej wojnie światowej jako symbol żałoby. W 1926 roku Cocco Chanel zaprojektowała swoją małą czarną, która właśnie po „Śniadaniu u Tiffany’ego” zyskała miano kultowej.

czwartek, 22 sierpnia 2013

Uroki winnego bytu

Życie Specjalisty ds. wina, to życie pełne chwil smacznych, intrygujących, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że to życie to jak butelka wina nigdy nie wiesz na co trafisz, po jej otwarciu.
 

John-Everett Millais  
A ja w tym moim winnym życiu lubię, kiedy właśnie przychodzi nowa oferta win  i trzeba je zdegustować i ocenić. Zdarza mi się, odwlekać tą degustację, lubię się przygotować na tą chwilę. Do degustacji wybieram godziny przedpołudniowe i taki dzień, kiedy wiem, że będzie mogła zestawić moją ocenę z opiniami klientów. W ostatnich dniach w Makro C&C, pojawiło się trochę nowości na sezon późne lato wczesna jesień. Pierwszym winem, które otworzyłam do oceny było:

La Livia Antica D.O.C. Falanghina del Sannio, Włochy, cena około 35 zł
Białe wytrawne wino o jasnej słomkowej barwie z srebrnymi refleksami. Wino powstało z autochtonicznej odmiany falanghina w obszarze Sannio położonego w samym sercu Kampanii we Włoszech.  Nazwa falanghina pochodzi od łacińskiego falangę i oznacza drewniany słup z kasztana do podparcia wysokopiennej winorośli. Nos wina elegancki, lekki nie narzucający się idący w kierunku aromatów cytrusów, soli morskiej i gorącego włoskiego słońca. Na podniebieniu lekkie, apetyczne raczej miękkie i harmonijne z doskonałym niezapomnianym zakończeniem. Doskonałe wino do lekkich sałatek, zwłaszcza jak literatura proponuje niezastąpiony towarzysz elitarnych ostryg.


Chociaż to wino nic nie ma wspólnego z francuskim muscadet de Sèvre-et-Maine czy portugalskim vinho verde to ja bym się doszukiwała paru wspólnych faktów z ich winnego życia.
Polecam do spróbowania!!!

niedziela, 11 sierpnia 2013

Jedz, módl się,...?

Komu z nas nie marzy się taka podróż, jak bohaterce filmu będącą adaptacją autobiograficznej książki pod tym samym tytułem, autorstwa Elizabeth Gilbert „ Jedz, módl się, kochaj”.
Kto z nas nie chciałby tak na rok, wyjechać w taką podróż? Spotkać takich ludzi, przeżyć takie przygody i tak się zakochać?
A tym czasem, gdy tylko plany są na poziomie marzeń to można sięgnąć po wino z Włoch i na chwilę się zapomnieć.
Takim winem, które doskonale oddaje, radosną atmosferę Włoch i lekkość tego bytu jest:
                                 Malvasia Bianca 2012, Puglia, Feudo di Santa Croce, Włochy
Dostępne w Makro C&C, cena około 25 zł.
Białe wytrawne  w kolorze jasnej słomki z błyszczącymi srebrnymi refleksami. Nos elegancki, przyjemny z dwoma dominującymi nutami: cytrusy i wanilia w tle – przyjemne połączenie. Na podniebieniu orzeźwiające, apetyczne, lekkie z kwaskową słodyczą w zakończeniu. Wino, zestawiłabym z makaronem z fasolką szparagową i tuńczykiem.
Wino pochodzi od Tinazzi, włoskiego producenta, który swoje winnice ma rozsiane po całym „włoskim pantofelku”. Winnice znajdują się w Veneto nad jeziorem Garda w regione Valpolicella, a także w Puglii. Na półwyspie Salento tworzona jest lina Feudo di Santa Croce do której należy właśnie wino: Malvasia Bianca. W ofercie Makro C&C, są także inne wina od tego producenta. Polecam do spróbowania!!!
A tak nawiasem to wszystko zaczyna się od marzeń:)

czwartek, 8 sierpnia 2013

Tajemnica w Flow Barze

Zapraszam  do Flow Baru fajnego lokalu na mapie  tzw. miejsc „gdzie na dobre wino w mieście” – Nowy Świat – Warszawa.
Atmosfera wakacyjnego luzu, chillout-owej muzyki i ostatnio wprowadzonych nowych win do karty baru zachęca do skuszenie się na kieliszek wina w odpowiedniej temperaturze. Bo właśnie w odpowiedniej temperaturze tkwi tajemnica odkrywania i degustowania  tego trunku.
 
 

Temperatura podawania win musujących to 5°C, picia 7 – 9 °C.


Młode wytrawne białe wina, wina różowe, wina słodkie typu moelleux, likierowe i z późnych zbiorów, szampany, sherry fino temp. podawania to 6°C, picia 8-10°C.


Złożone białe wina temp. podawania to 8 -10°C, picia 10-12°C


Młode, lekkie wina czerwone temp. podawania to 8°C, picia 10-12°C.


Większość prostych win czerwonych temp. podawania to 10-12°C, picie 13-14°C.


Wina czerwone o dużej zawartości alkoholu, bardziej złożone białe wina temp. podawania to 12-13°C, picie 14-15°C.


Czerwone Burgundy temp. podawania to 13-14°C, picie 16-17°C.


Wielkie wina czerwone temp. podawania to to 14-15°C, picie 17-18°C. (źródło: Tomasz Prange - Barczyński Zawód Sommelier)


Serdecznie Zapraszam do Flow Baru na kieliszek dobrego wina w odpowiedniej temperaturze!!!

wtorek, 6 sierpnia 2013

REGENT - Polska winnica i jej wino

„Stara Winna Góra jest winnicą rodzinną założoną w 1997 roku. Winnica zajmuje powierzchnię 6ha, na którym uprawiane są odmiany traminer, saphira, regent, pinot noir, saint laurent. W czasie pobytu można zwiedzić winnicę oraz zorganizować degustację win. Organizowane są również spotkania, konferencje oraz niepowtarzalne kolacje dla grup zorganizowanych. Właściciele zapraszają do kuchni winnych smaków, do których z pewnością chce się powracać.”
Winnica ”Stara Winna Góra”
Górzykowo 22
66-131 Cigacice
Tel.
+48 692 432 034
e-mail: winnica@winna-gora.pl
www.winna-gora.pl

 

 
Wino z Winnej Góry trafiło do mnie przez szczęśliwy zbieg okoliczności , jak to się mówi „swój znajdzie swego”:)


Czerwone wytrawne wino w kolorze intensywnego rubinu z delikatnymi fioletowymi refleksami. Pierwszy nos, zamknięty, przykryty, gdy damy winu chwilę oddechu  z czasem otwiera się i odkrywa przed nami aromaty owoców wiśni. Gdzieś w tle można wyczuć aromat i pestki wiśni. Na podniebieniu apetyczne, z soczystymi garbnikami i miękką fakturą. Pije się je z wielką przyjemnością, niebezpiecznie hipnotyzuje, powoduje, że chce się go dużo zdegustować. Finisz oddaje wiśniowy aromat wyczuwalny na nosie. Wino podałabym do królika w kremowym sosie.
Kolejny winiarski przedstawiciel, który pozwala wierzyć, że  kiedyś będziemy drugą Burgundią?