piątek, 29 kwietnia 2016

NA MAJÓWKĘ z winem z sieci sklepów Biedronka !!!


Duca di Saragnano 2012, DOCG Vino Nobile di Monepulciano, Włochy.

Czerwone wytrawne wino na bazie szczepu winorośli sangiovese i innych toskańskich szczepów. Kolor wina czerwony, głęboki I intensywny. Zapach wina to ujmująca kompozycja eleganckich nut fiołków, czerwonych porzeczek, pieprzu. Na podniebieniu ujmuje swoim smakiem,  skoncentrowane, długie, apetyczne z jedwabnymi garbnikami i długim finiszem. Doskonale do dań na bazie mięsa, grzybów (trufli).
 
Duca di Saracagnana 2014, IGT Toscana Rosso, Włochy.
Czerwone półwytrawne wino o pięknym blyszczącym kolorze z intensywnymi purpurowymi refleksami. Zapach wina to dyskretny aromat fiołków, wiśni i jeżyn. Na podniebieniu apetyczne, soczyste z przyjemnymi, gładkimi taninami. Doskonale do dań na bazie mięsa grillowanego, czy mięsnych przekąsek.
 
 
Verosso 2015, IGT Veneto, Włochy.
Czerwone półwytrawne wino zbudowane na bazie dwóch szczepów: merlot i corvina. W produkcji tego wina wykorzystano tradycyjną metodą stosowaną do produkcji m.in. światowej sławy wina: Amarone. Metoda ta polega na podsuszaniu winogron, aby uzyskać intensywny kolor i złożony, bogaty smak. Kolor wina: Verosso 2015, IGT Veneto - to błyszcząca purpura. Zapach wina jest skoncentrowany, bogaty, obfitujący w aromaty słodkiej dojrzałej wiśni, czekolady. Na podniebieniu apetyczne, ujmujące, pozostawiające długi przyjemny smak.
 
 
Comera Riserva, Salice Salentino DOC, Włochy.
Czerwone wytrawne wino zbudowane na bazie dwóch szczepów: negro amaro i malvasia nera. Kolor wina to błyszcząca czerwień z fioletowymi refleksami. Zapach wina to przyjemny, elegancki aromat dojrzałych soczystych wiśni i śliwek. Na podniebieniu gładkie, krągłe, aksamitne z przyjemnymi subtelnymi taninami. Wino to pije się przyjemnie, łatwo doskonale sprawdzi się w połączeniu z serami i daniami na bazie mięsa.

 
Santoro Chardonnay 2015, IGT Puglia, Włochy.
Białe wytrawne wino zbudowane w 100% ze szczepu chardonnay. Kolor wina to słomkowo-żółty z srebrnymi refleksami. Zapach wina to ujmujący aromat świeżych owoców tropikalnych, cytrusów. W smaku apetyczne, orzeźwiające, mineralne. Wina takiego stylu doskonale sprawdzi się w połączeniu z rybami, makaronem w sosie śmietankom.
 
MIŁEJ MAJÓWKI 2016 !!!!
 
 
Wina do degustacji otrzymałam od właściciela Biedronki – Jeronim Martins Polska S.A. Dziękuję !!!

środa, 27 kwietnia 2016

Italia bardzo lokalna w sieci sklepów Biedronka

 
W sieci sklepów Biedronka do końca miesiąca kwietna, trwa promocja na wina i smaki włoskie. Jak Italia długa, tak i lista win objętych promocją odpowiednio  przygotowana dla poszukujących włoskich smaków. Jednym z promocyjnych win jest wino z Apulii z apelacji Salice Salentino.
„Apulia to długi i wąski region, którego kraniec – Półwysep Salentyński, tworzy obcas włoskiego buta. To właśnie z tych pofałdowanych równin i łagodnych wyżyn pochodzi zboże oraz zdecydowana większość włoskiego wina i oliwy. Apulia słynęła z płodności swoich ziem już w czasach starożytnych. Fenicjanie i Grecy, którzy przybyli na te tereny zastali tam ludy Osków i Messapiów (mieszkających niekiedy w charakterystycznych budowlach o stożkowym kamiennym dachu), którzy dysponowali już wówczas znaczącą wiedzą w zakresie uprawy ziemi. Choć kuchnia regionu Apulii jest zwrócona raczej w kierunku lądu, to ryby, pochodzące z Adriatyku i Morza Jońskiego zapewniają jej godną pozazdroszczenia równowagę.
Dieta apulijska obfituje w warzywa, które pojawiają się w makaronach, zupach, gulaszach i sałatkach. W regionie tym króluje favaczyli bób (“król fasoli”), choć nieodłącznym składnikiem wielu potraw są również karczochy, cykoria, rzepa, zielona rukiew zwana rucalub rucola, kapusta, kalafior, bakłażan i papryka. Ciekawostkę stanowią niewątpliwie bulwy szafirka miękkolistnego - przypominające cebulki i charakteryzujące się wysoką wartością odżywczą -których gorzki smak nadaje apulijskim potrawom wyjątkowy charakter.
 
Salice Salentino to apelacja w Apulii, położonej na północ od Lecce, na terenie porośniętym winnicami i gajami oliwnymi, pośród których widnieją dachy gospodarstw i pamiętające dawne czasy wieże strażnicze.
Salice Salentino, w wersji czerwonej i różowej, wytwarzane jest w większości z odmiany Negro Amaro, z domieszką Malvasia Nera di Brindisi oraz Malvasia Nera di Lecce.
Winnice południowej Apulii obsadzano od VI wieku p.n.e. prawie wyłącznie odmianą Negro Amaro. Wino z niej uzyskiwane ma kolor czerwony z refleksami od rubinowego do granatu, a w jego smaku wyczuwalna jest przyjemna goryczka. Ze względu na te stale występujące cechy oraz czarny odcień skórek owoców, odmiana ta w lokalnym dialekcie nazywana była „niuru maru”. Z tej nazwy stopniowo wykształciła się obecna, Negro Amaro.
W rejonie Salento, dwieście lat temu, uprawiało się także inną odmianę winorośli, Negro Dolce. Jej cechy stanowiły zupełne przeciwieństwo Negro Amaro.
Pozostałe stosowane szczepy należą do rodziny Malvasia, pochodzącej z Grecji. Do Apulii dotarły z Peloponezu, a dokładnie z miasta Monemvasia. Współcześnie uprawia się przede wszystkim dwie odmiany, Malvasia Nera di Lecce oraz Malvasia Nera di Brindisi, którełączy ze sobą wiele podobieństw. Różnice w smaku moszczu uzyskanego z winogron obu odmian Malvasia biorą się raczej z odmiennych warunków glebowych i klimatycznych niż cech genetycznych.
Od kilku lat w ramach apelacji Salice Salentino DOC można produkować trzy nowe wina. Aleatico Dolce to tradycyjne na tym obszarze, typowo apulijskie słodkie wino likierowe, wytwarzane z odmiany Aleatico di Puglia, uprawianej prawie w całej Apulii, choć w największym stopniu na Półwyspie Salentyńskim. Salice Salentino Bianco, które powstaje w co najmniej 70% z odmiany Chardonnay, oraz Salice Salentino Pinot Bianco, należą do najmłodszej generacji win produkowanych ze szczepów, które z powodzeniem udało się wprowadzić do uprawy w ostatnich kilkudziesięciu latach.” www.smakitalii.pl
 
Z apelacji Salice Salentino DOC, pochodzi wino: Comera Riserva, Salice Salentino DOC, dostępne w sieci sklepów Biedronka w promocyjnej cenie 19,99 zł/but. 0,75l. Czerwone wytrawne wino zbudowane na bazie dwóch szczepów: negro amaro i malvasia nera. Kolor wina to błyszcząca czerwień z fioletowymi refleksami. Zapach wina to przyjemny, elegancki aromat dojrzałych soczystych wiśni i śliwek. Na podniebieniu gładkie, krągłe, aksamitne z przyjemnymi subtelnymi taninami. Wino to pije się przyjemnie, łatwo doskonale sprawdzi się w połączeniu z serami i daniami na bazie mięsa. Ja mój kieliszek Comera Riserva, Salice Salentino DOC zestawiłam z gotowaną cielęciną pod pomidorowym sosem posypanym płatkami parmezanu i zapieczonym w piekarniku. Mięso podałam na chrupiących listkach młodej sałaty z listkami młodej rukoli i buraczków z dodatkiem ryżu. Wino w takim polaczeniu sprawdziło się doskonale. Cenne było doświadczenie jak młode listki rukoli o przyjemnym smaku orzechowym i trochę pieprznym wydobywały na pierwszy plan owocowość i soczystość wina. Polecam !!!
 

Kolejnym winem, które jest dostępne w promocyjnej ofercie Sieci sklepów Biedronka „ITALIA! Wina prosto z Włoch”, jest wino La Gioiosa, Fragolino, w promocyjnej cenie 19,99 zł/but. 0,75l. Czerwone słodkie, musujące wino, aromatyzowane. Wino ma delikatne bąbelki, bardzo ładny intensywny rubinowy kolor. Zapach wina to skoncentrowany trochę sztuczny aromat truskawki i poziomki. Smak wina intensywny, słodki, dziwnie sztuczny, nie zachęca do picia. Wino dziwnie, sztucznie „przeperfumowane”, szkoda. Deser na bazie domowych wafelków z kremem śmietankowym z dodatkiem płatków mniszka lekarskiego, musiałam zjeść sam, bez wina L
 
 

Wina do degustacji otrzymałam od właściciela Biedronki – Jeronim Martins Polska S.A. Dziękuję !!!

poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Promocja w sieci sklepów Biedronka – wino Verosso i kurczak na wiosennej łące

 
Właściwy napój serwowany o właściwej porze – gasi pragnienie, pozwala delektować się nim i doceniać jego walory !!!  Duży wybór, ciekawych win i w przystępnych cenach na właściwą porę możemy odnaleźć w sieci sklepów Biedronka, w której od 14.04.2016 do 30.04.2016, lub do wyczerpania zapasów trwa promocja win i smaków włoskich.
Jednym z win, objętych promocją jest wino z regionu Wenecji, o pięknie brzmiącej nazwie Verosso 2015, IGT Veneto, Włochy w promocyjnej cenie 19,99 zł/but. 075l.
„Region Wenecji w ostatnich latach uplasował się na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o produkcję wina we Włoszech, przy jednocześnie największym udziale win klasyfikowanych jako DOC i DOCG (ponad 300 mln butelek rocznie). W czołówce znajduje się oczywiście słynne trio z Werony, a więc Soave, Valpolicella i Bardolino. Ponieważ jednak wina z apelacją DOC stanowią mniej niż jedną trzecią całej produkcji winiarskiej regionu, nic dziwnego, że Wenecja Euganejska to także największy włoski producent i eksporter win IGT, sprzedawanych często w bardzo przystępnych cenach.
Na terenie regionu występują trzy główne obszary produkcji wina: zachodnia prowincja Werony, na wyżynie położonej między Jeziorem Garda a miastem Soave; centralne wzgórza prowincji Vicenzy, Padwy i Treviso; wschodnie niziny wzdłuż brzegów rzek Piave i Tagliamento, wraz z wybrzeżem Adriatyku na północny-wschód od Wenecji.
W regionie Wenecji Euganejskiej prawdziwie rdzenne szczepy winorośli spotkać można przede wszystkim w okolicach Werony. Wino Soave, z odmian Garganega i Trebbiano di Soave, jest na ogół wytrawne i pozbawione bąbelków, choć produkuje się też wersję musującą i słodką pod nazwąRecioto. Soave Superiore i Recioto di Soave awansowały do rangi DOCG, natomiast „zwykłe” Soave pozostało apelacją DOC. To najpopularniejsze spośród włoskich win wytrawnych zajmuje trzecie miejsce wśród win klasyfikowanych, pod względem wielkości produkcji, po Chianti i Asti.
Valpolicella, wytwarzane z mieszanki odmian Corvina, Rondinella i Molinara, zajmuje czwarte miejsce w rankingu win DOC. Valpolicella znane jest jako krzepkie czerwone wino, które należy pić jako stosunkowo młode, choć owoce tej odmiany z niektórych winnic położonych na stokach na północ od Werony mogą być też częściowo podsuszane. Powstające z nich wino to wówczas szlachetnie wytrawne Amarone della Valpolicella lub rozkosznie słodkie Recioto della Valpolicella.
Amarone, wino o bogatej strukturze i długim posmaku, należy do czołówki najwyżej cenionych włoskich win i gromadzi coraz szersze grono miłośników na całym świecie. Z całą pewnością to jedno z najlepiej nadających się do długiego leżakowania win czerwonych.
Bardolino, wyrabiane z tych samych odmian, co Valpolicella, jest winem, które pije się z zadziwiającą łatwością, czy to w wersji Superiore, awansowanej do rangi DOCG, czy jako różowe Chiaretto. Bardolino zyskuje też popularność jako Vino Novello, kolejna kategoria, w której Wenecja Euganejska zajmuje pierwsze miejsce w całych Włoszech. Bardolino, powstające na wybrzeżu Jeziora Garda, zajmuje też całkiem wysokie miejsce, jeśli chodzi o wielkość produkcji w porównaniu z innymi winami klasyfikowanymi.
Kolejną werońską apelacją DOC jest słynne Bianco di Custoza, orzeźwiające białe wino, szczególnie lubiane we Włoszech północnych. Odrębną apelację DOC, wytwarzaną na obszarze między Weroną a Vicenzą, jest Lessini Durello, szlachetne białe wino, na ogół musujące, które z pewnością zasługuje na szerszą popularyzację. W okolicach Werony powstają też alternatywne i nietypowe wina, przede wszystkim czerwone, produkowane tzw. metodą ripasso ,polegającą na wtórnej fermentacji Valpolicella z dodatkiem moszczu z Amarone, dzięki której wino zyskuje lepszy ciężar i strukturę.
Wyżyny centralnej części Wenecji Euganejskiej obejmują kilka okręgów DOC. W pobliżu Vicenzy leży Gambellara, gdzie powstają wina białe, podobne do wytwarzanych po sąsiedzku Soave, oraz Colli Berici, gdzie produkuje się głównie wina odmianowe z takich szczepów, jak Tocai, Pinot, Merlot i Cabernet. Także na terenie prowincji Breganze, gdzie zyskują popularność takie odmiany jak Cabernet, Merlot, a w przypadku win białych, Pinot i Chardonnay, wciąż najwyżej cenionym gatunkiem pozostaje słodkie Torcolato. Leżąca w okolicach Padwy wyżyna Colli Euganei to także teren uprawy wielu odmian zarówno jasnych, jak i ciemnych winogron.
Prowincja Treviso obejmuje wyżynę na północ od Wenecji, położoną między miastami Conegliano i Valdobbiadene, znaną z popularnego Prosecco, białego wina wytrawnego lub półsłodkiego, prawie zawsze musującego. Bardziej wyrafinowana wersja tego wina znana jest jako Superiore di Cartizze. Leżący tuż obok okręg Montello i Colli Asolani znany jest z Prosecco, Cabernet i Merlot. Producenci Prosecco wykorzystują posiadaną wiedzę o produkcji win musujących do tworzenia nowych win, opartych na odmianach Pinot i Chardonnay i produkowanych zarówno metodą fermentacji w kadziach, jak i szampańską.
Nizina położona na północny-wschód od Wenecji obejmuje okręg Piave DOC, gdzie Merlot i Cabernet stopniowo wypierają barwną mieszankę lokalnych odmian, choć miejscowy ciemny szczep Raboso i jasny Verduzzo wciąż przyciągają amatorów. Lison-Pramaggiore (wcześniej słynący z białej odmiany Tocai, Cabernet i Merlot) obecnie posiada kompletną listę najpopularniejszych szczepów.
Merlot i Cabernet Franc stanowiły podstawę winiarstwa w środkowej i wschodniej części Wenecji Euganejskiej przez całe dziesięciolecia, a wyrabiane z nich lekkie wina na ogół należało spożywać jako młode. Niektórzy producenci zaczęli jednak łączyć te odmiany, dodając też Cabernet Sauvignon, i powstałe z nich wina poddawać procesowi starzenia w drewnianych baryłkach, dzięki czemu zyskują one bardziej wyszukany styl i złożoną budowę.
Pośród odmian białych, Pinot Grigio, Sauvignon i Chardonnay wciąż zyskują na popularności, często jako młode wina owocowe, choć także jako wina dojrzewające, głębsze i bogatsze w stylu. Pięć spośród weneckich okręgów DOC należy też częściowo do innych regionów: Garda, Lugana i San Martino della Battaglia do Lombardii, Lison-Pramaggiore do Friuli-Wenecji Julijskiej a Valdadige do Trydentu-Górnej Adygi.” www.smakitalii.pl
 
 
Verosso 2015, IGT Veneto, Włochy – czerwone półwytrawne wino zbudowane na bazie dwóch szczepów: merlot i corvina. W produkcji tego wina wykorzystano tradycyjną metodą stosowaną do produkcji m.in. światowej sławy wina: Amarone. Metoda ta polega na podsuszaniu winogron, aby uzyskać intensywny kolor i złożony, bogaty smak.
Kolor wina Verosso 2015, IGT Veneto - to błyszcząca purpura. Zapach wina jest skoncentrowany, bogaty, obfitujący w aromaty słodkiej dojrzałej wiśni, czekolady. Na podniebieniu apetyczne, ujmujące, pozostawiające długi przyjemny smak.
Wino to pije się z przyjemnością, ja spróbowałam go do mojego wiosennego obiadu czyli kurczaka na zielonej łące (pieczony kurczak, ziemniaki, liście sałaty, młode listki buraka ćwikłowego, młode listki lekarskiego krwawnika pospolitego). Taki wiosenny obiad w zestawieniu z czerwonym półwytrawnym winem  Verosso 2015, IGT Veneto smakował doskonale. Wino w połączeniu z pieczonym mięsem kurczaka smakowało bardzo dobrze. Dodatek do sałatki młodych listków buraczka i krwawnika pospolitego sprawiło, że wino zyskało inny smak i strukturę. W przypadku listków buraczka na pierwszy plan wychodziły ziemiste smaki w przypadku gorzkosłonych, korzennych listków krwawnika, wino stawało się subtelniejsze.
Jeżeli najbliższy obiad planujecie na bazie kurczaka na tzw. wiosennej łące, polecam wino  Verosso 2015, IGT Veneto, Włochy w promocyjnej cenie 19,99 zł/but., dostępne w sieci sklepów Biedronka!!!



niedziela, 17 kwietnia 2016

„Italia !!! Wina prosto z Włoch” w sieci sklepów Biedronka - Santoro Chardonnay 2015, IGT Puglia

 
Tej wiosny w sieci sklepów Biedronka od 14.04.2016 do 30.04.2016, lub do wyczerpania zapasów trwa promocja win i smaków włoskich. W ofercie znalazły się wina reprezentujące mniejsze i większe regiony Włoch, m.in.: toskańskie Chianti i Vino Nobile di Montepulciano, umbryjskie Orivieto, apulskie Primitivo i Salice Salentino, abruzyjskie Montepulciano d’Abruzzo oraz wyspiarskie Terre Siciliane i Vermrntino de Sardegna.
W obecnej gazetce w Biedronce: „Italia – Wina prosto z Włoch”, jednym z promocyjnych win jest  wino z regionu Apulia: Santoro Chardonnay 2015, IGT Puglia, Włochy w promocyjnej cenie 14,99 zł/but. 075l.

 
„Region Apulii można podzielić na dwa obszary uprawy winorośli, kreśląc hipotetyczną linię na wysokości miast Brindisi i Tarent.

Tereny położone w części północnej to pagórki i wzgórza, charakteryzujące się umiarkowanym klimatem, który niekiedy -wysoko na płaskowyżu Murge – potrafi być nawet dość chłodny. Powstają tam wina wytrawne o średniej mocy, imponującej nucie owocowej, dobrej kwasowość i szerokim bukiecie. Do produkcji czerwonych win wykorzystuje się zazwyczaj rodzime szczepy Uva di Troia lub Bombino Nero oraz odmiany Montepulciano i Sangiovese. Wina białe powstają głównie z winorośli odmiany Verdeca, choć występują tu też inne szczepy, takie jak Bianco d’Alessano, Malvasia, Trebbiano oraz Bombino Bianco.

Wiodącą apelacją DOC w północnej części Apulii jest obszar Castel del Monte, który cieszy się międzynarodową reputacją. Powstają tam wybitne wina różowe oraz wina czerwone o pełnej budowie, które często z wiekiem nabierają odpowiedniej struktury. Na większości obszarów północnych kładzie się nacisk na wina czerwone produkowane w takich apelacjach DOC jak Rosso Canosa, Rosso Barletta czy Rosso di Cerignola.

Na terenach położonych na północy, tuż za linią łączącą miasta Brindisi i Tarent, dominują wina białe, w szczególności Locorotondo i Martina Franca, pochodzące z doliny Itria, słynnej ze swych charakterystycznych kamiennych budowli ze stożkowym dachem, znanych trulli.

W całym regionie prowadzone są wciąż eksperymenty z wykorzystaniem międzynarodowych odmian winorośli, zarówno jasnych - Chardonnay, Pinot Bianco i Sauvignon, jak i ciemnych -Cabernet, Merlot, Malbec, Pinot Nero i Syrah.

Na południe od linii Brindisi – Tarent leży Półwysep Salentyński, najdalej na wschód wysunięty punkt Włoch, na którym dominują niskie, pofałdowane wzgórza, rozciągające się pomiędzy Adriatykiem a Morzem Jońskim. Choć na Półwyspie Salentyńskim odnotowywane są raczej wysokie temperatury, to jednak nie ma tam skwaru, dzięki morskim prądom oraz lekkim podmuchom wiatru, które przez Morze Adriatyckie docierają tu aż z Bałkanów.

Tradycyjnymi winami Półwyspu Salentyńskiego były zawsze mocne, ciemnoczerwone wina, powstające z winorośli odmiany Primitivo, Negroamaro i Malvasia Nera. Jednak ostatnio pojawia się coraz więcej świeższych win czerwonych i różowych, jak również niespodziewanie jasnych i owocowych win białych.

Wcześnie dojrzewająca odmiana Primitivo di Manduria, typowa dla Półwyspu Salentyńskiego, jest spokrewniona ze szczepem California Zinfandel. W przeszłości Primitivo było wykorzystywane głównie jako wino do domieszek, jednak nowe pokolenie producentów stworzyło trunek, który cechuje wysoka klasa i który w niczym nie ustępuje swemu amerykańskiemu odpowiednikowi.

Wśród wielu apelacji DOC, występujących na Półwyspie Salentyńskim wyróżnia się Salice Salentino, gdzie powstają mocne wina czerwone i wykwintne wina różowe, choć również wina z innych obszarów produkcji, takich jak Squinzano, Brindisi, Alezio i Copertino potrafią zaprezentować wyjątkową klasę.

Obszar Salento IGT obejmuje wiele win czerwonych, znanych często pod indywidualnymi nazwami. Ciekawe są też wytwarzane tu wina białe, w szczególności Chardonnay, choć Półwysep Salentyński słynie również ze swoich kwiatowych win różowych, które plasują się wśród najwybitniejszych win tego rodzaju we Włoszech.”www.smakitalii.pl

 
Santoro Chardonnay 2015, IGT Puglia, Włochy. Białe wytrawne wino zbudowane w 100% ze szczepu chardonnay. Kolor wina to słomkowo-żółty z srebrnymi refleksami. Zapach wina to ujmujący aromat świeżych owoców tropikalnych, cytrusów. W smaku apetyczne, orzeźwiające, mineralne. Wina takiego stylu doskonale sprawdzi się w połączeniu z rybami, makaronem w sosie śmietankowym.
W takiej cenie 14,99 zł/but. doskonałe jako baza do przygotowania wakacyjnych, owocowych drinków czy koktajli. Ja pokusiłam się o przygotowanie drinku na bazie tego wina z kostkami zamrożonej herbaty z kwiatów hibiskusa.
Kiedy dni stają się coraz dłuższe i ciepliejsze  to zaczynamy szukać coraz lżejszych i rześkich pokarmów i napojów a wino Santoro Chardonnay 2015, IGT Puglia, Włochy z sieci sklepów Biedronka jest doskonałą propozycją właśnie takiego napoju. Polecam !!!

Wino do degustacji otrzymałam od właściciela Biedronki – Jeronim Martins Polska S.A. Dziękuję !!!

niedziela, 10 kwietnia 2016

SEZON NA FIOŁKI I SŁODKIE WINO MUSCAT DE MIREVAL

 
Jak na prawdziwą wiosnę przystało skromnie, nieśmiało w zaciszach zagajników leśnych, parkowych w ogródkach  pojawiły się fiołki. Zdecydowany, ujmujący zapach fiołków jest jednym z najłatwiej wyczuwalnych i rozpoznawalnych zapachów w naszym świecie roślinnym. Fiołki ze względu na jego walory dekoracyjne i zapachowe są wykorzystywane w przemyśle perfumeryjnym i cukierniczym. Lista win, które po otwarciu rozbłyskują aromatem  fiołków jest bardzo długa. Listę otwierają wina burgundzkie ze szczepu pinot noir. W wielkich winach bordoskich apelacji: Pauillac, Margaux, Saint-Juilen, fiołkowi towarzyszy niespotkane bogactwo innych aromatów. Z win włoskich, gdzie swój akcent zaznacza aromat fiołka to Barbaresco z Piemontu. Aromat fiołka można, także odnaleźć w najlepszych rocznikach win białych z Doliny Rodanu – wytwarzanych z odmiany viognier. Więc, kiedy złapie Was za nos czarujący aromat fiołka tej wiosny, pomyślcie o kieliszku wina najwyższej klasy !!!  
 
 
Ja moje fiołki, zebrane przed południem po porannej rosie, użyłam do dekoracji domowych babeczek, które podałam z kieliszkiem białego słodkiego wina Reflets de France, Vin Doux Naturel, AOC Muscat de Mireval Contrôlée. Białe słodkie wino z Mireval położonego w regionie Roussillon-Langwedocja na południu Francji. Wino  zbudowane na bazie szczepu Muscat Blanc à Petits Grains. Vin Doux Naturel - to nazwa stosowana na określanie win słodkich. Swego czasu wina te były wytwarzane z podsuszonych gron, metoda ta polegała na pozosawieniu ułamanych gron winogron na kszaku. Grona, w sprzyjających atmosferycznych warunkach podsychały na krzaku, dochodziło do wzrostu koncentracji cukrów i aromatu. Takie zrodzynkowane grona, były używane do produkcji win. Obecnie metoda ta została porzucowna na metodę  alkoholizacji – jest to klasyczna metoda produkcji porto.
 
Reflets de France, Vin Doux Naturel, AOC Muscat de Mireval Contrôlée to wino w kolorze słomkowym. Zapach wina to intensywne, skoncentrowane miodowe aromaty z akcentami słodkiego owocu mirabeli. Na podniebieniu apetyczne, skoncentrowane gęste, oleiste z przyjemna rześką słodyczą. Wino w połączeniu ze słodkimi domowymi babeczkami i śmietankowym kremem  z akcentami fiołków sprawdziło się bardzo dobrze.  Słodkie aromatyczne wino w połączeniu z słodkimi, lekko owocowymi kwiatami fiołków, nabierało lekkości i sprężystości. Dodatek fiołków do tego deseru doskonale współgrał ze stylem i charakterem tego słodkiego wina.
Sezon na fiołki trwa, może to jest ten właśnie czas, aby je spróbować w połączeniu ze słodkimi winami. Polecam!!!

niedziela, 3 kwietnia 2016

VIN DOUX NATUREL Z 1975 !!!


Cuvée Aimé Cazes 1975,  AOC Rivesaltes , Francja to wino, które  przeleżało u mnie kilka lat, u producenta Domaine Cazes we Francji z pewnością kilkanascie, w tym 22 lata w dębowych beczkach. Po 40 latach to dojrzałe wino zostało otwarte w południowo-wschodniej Polsce do wielkanocnego mazurka. I dobrze !!! 
Wino pochodzi z apelacji Rivesaltes z regionu Roussillon z południa Francji.  Cuvée Aimé Cazes 1975,  AOC Rivesaltes , Francja to czerwone słodkie wino – Vin Doux Naturel.
Vin Doux Naturel - to nazwa stosowana na określenie win słodkich. Swego czasu wina te były wytwarzane z podsuszonych gron, metoda ta polegała na pozosawieniu ułamanych gron winogron na kszaku. Grona, w sprzyjających atmosferycznych warunkach podsychały na krzaku, dochodziło do wzrostu koncentracji cukrów i aromatu. Takie zrodzynkowane grona, były używane do produkcji win. Obecnie metoda ta została porzucowna na metodę  alkoholizacji – jest to klasyczna metoda produkcji porto.
Czerowne słodkie wino - Cuvée Aimé Cazes 1975,  AOC Rivesaltes , Francja - powstało ze szczepu winogron grenache noir, jednego z najczęściej uprawianych winogron w regionie Roussillon. Wino po czterdziestu latach ma żywy, błyszczący, bursztynowy kolor. Po otwarciu butelki, aromat wina uderza intensywnym przyjemnym zapachem  suszonych fig, miodu, pomarańczy, orzechów, cynamonu. W smaku wino jest słodkie, apetyczne, skoncentrowane z finezyjnymi taninami, pozostającymi długo na podniebieniu w finiszu. Wino o solidnej, ciekawej strukturze, doskonale komponowało się ze słodkimi mazurkami, przełożonymi czekoladą z migdałami i  konfiturami. Malinowa konfitura mazurka to doskonały dodatek, który podkreślał bukiet dojrzałego wina. Czekolada i migdały to apetyczna kombinacja, która idealnie zaznacza słodki, jedwabny charakter wina. Kruche ciasto mazurka to także idealny akcent, który  doskonale uwydatnia profil wina.
Lubię ciasta, ciasteczka, słodkie desery a idealnie dobrane słodkie wino do takiego świątecznego mazurka to bajeczne połączenie. Polecam rocznik 1975 Vin Doux Naturel J !!!